-
Volg ons ook via facebook
-
Laatste blogs
- Marjan Enzlin: Feestmaand
- Martijn Reinink: Konijnenknuffel
- Frank van Wijck: Onder de loep
- Dienie Koolen-Goossens: Klare taal
- Frank van Wijck: Leergeld
- Ignace Schretlen: Wat speelt hier?
Tip de redactie
Heeft u een onderwerp dat wij in Arts en Auto kunnen opnemen? Of wilt u bijvoorbeeld bij ons bloggen? Neem dan contact met ons op!
Favoriete pil – Alleen met de goden
Mariëlle van Avendonk (Bladel, 1970) is huisarts n.p. en beleids- en wetenschappelijk medewerker bij het Nederlands Huisartsen Genootschap. Haar favoriete pil: de roman Alleen met de goden van Alex Boogers.
Tekst: Frank van Kolfschooten | Beeld: De Beeldredaktie/Marco de Swart
“Ik was helemaal ontroerd door Alleen met de goden”, zegt Mariëlle van Avendonk, beleids- en wetenschappelijk medewerker bij het Nederlands Huisartsen Genootschap. “Het is ontzettend rauw geschreven, korte zinnen, realistisch, puur en het leest als een trein.”
Aaron gaat uiteindelijk naar de mavo en ontdekt het schrijven als uitlaatklep voor zijn emoties. Hij treft een leraar die enthousiast is over zijn schrijfsels, maar hij schaamt zich ook voor het feit dat hij schrijft. “Dat is totaal not done in dat milieu; pa en ma kunnen zelf amper lezen en schrijven.” Via een groep hangjongeren komt hij in contact met kickboksen, een sport waar hij zijn emoties ook in kwijt kan en die past bij zijn milieu. De kickbokstrainer wordt een soort vaderfiguur voor hem als zijn eigen vader in de gevangenis belandt wegens moord. “Het loopt uiteindelijk goed af met Aaron, maar de plot is niet waar het om draait in dit boek”, zegt Van Avendonk. “Het gaat om de beschrijvingen van de worsteling en het minderwaardigheidsgevoel van
die jongen, om het onvermogen om lief te hebben, of niet te weten hoe dat te tonen. Je kruipt als lezer in de huid van Aaron en dat is zó aangrijpend.”
Van Avendonk is van oorsprong huisarts, een beroep dat ze met pijn in het hart vaarwel heeft moeten zeggen toen ze vijftien jaar geleden zelf ziek werd. “Ik vond het als huisarts mooi om mij te verdiepen in de achtergronden van mijn patiënten. De basis van huisartsgeneeskunde is het begrijpen van klachten van patiënten in samenhang met hun omgeving. Welke sociale en psychologische factoren spelen daarbij een rol? In mijn praktijk trof ik vroeger ook wel families die elkaar omlaag trokken uit onmacht, met dezelfde zich herhalende patronen, zoals ongewenste zwangerschappen. De wet van behoud van ellende.”
Delen:
Gerelateerde artikelen:
Onderwerpen